Praha 10 má horolezecký unikát

  Pražský primátor Pavel Bém a starosta městské části Praha 10 Milan Richter dnes odpoledne v areálu volného času při ZŠ Gutova slavnostně zahájili provoz největší umělé lezecké stěny v České republice. Celkové náklady na realizaci jedinečného projektu činily více než 9 milionů korun, přičemž dva miliony získala desátá městská část v rámci grantu od Magistrátu hlavního města Prahy.

  „Praha se otevřením této unikátní  horolezecké stěny opět prezentuje jako metropole se stále modernějším, kvalitnějším a rozmanitějším sportovním zázemím. Těší mě to nejen jako primátora  hlavního města, které se na stavbě podílelo, ale také jako aktivního horolezce,“ uvedl primátor Pavel Bém před slavnostním uvedením stěny do provozu. Hned si ji také vyzkoušel, lezl o závod  s juniorským mistrem republiky roku 2004 Jakubem Volfem. Na stěně budou moci lézt i handicapovaní horolezci  - jeden z nich nevidomý Jan Říha si vzápětí stěnu vyzkoušel.

  Unikátní horolezeckou stěnou v celé České republice a jednou z nejvyšších v Evropě se může od konce května chlubit desátý pražský obvod. Radnice tamní městské části s ní "vyšperkovala" existující areál volného času v ulici Gutova. "Naším záměrem bylo v areálu nabídnout veřejnosti co nejširší sportovní vyžití. Proto jsme nabídku rozšířili o horolezeckou stěnu. Stěna je zhruba pětačtyřicet metrů široká a trasy k dosažení cíle lze využívat po jejích obou stranách. Navíc se pyšní patnáct metrů vysokým vrcholem, kterého lze dosáhnout až sto padesáti alternativními trasami," vysvětluje starosta desátého pražského obvodu Milan Richter. Podle odborníků stěna splňuje parametry potřebné pro pořádání i těch nejnáročnějších závodů, a proto by se na ní mělo rozhodovat i o českém horolezeckém mistru republiky na umělé stěně.

  Kostru unikátního zařízení tvoří svařené svislé a vodorovné ocelové nosníky. Prostory mezi nimi jsou vyplněny ocelovými sítěmi a betonem. Vznikla tak železobetonová stavba z torkretovaného (stříkaného) betonu s řadou jisticích ok. První jsou umístěna v třímetrové výšce, další následují po jednom a půl metru až na konec každé horolezecké cesty, která je zakončena dvěma oky spojenými řetězem s ostatními a ocelovou karabinou pro spuštění zpět na zem.

   

  V Praze 31. 5. 2006

   


  Oblast zahraniční politiky, koordinace přípravy Strategického plánu hl.m. Prahy, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl.m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl.m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl. m. Prahy k městským částem spadá do působnosti primátora hl. m. Prahy MUDr. Pavla Béma

   

  Za správnost: Tereza M. Dvořáčková / tel. 236 002 945
  Vloženo: 31.5.2006 | | Přečteno: 11366 x

   

  Magistrát hl. m. Prahy © 2007