EKOGRAMOTNOST

Tento projekt byl spolufinancován Evropským sociálním fondem, státním rozpočtem České republiky a rozpočtem hlavního města Prahy
Název projektu
CZ.04.3.07/3.1.00.1/0221 Vytvoření a hodnocení programů pro vzdělávání a výchovu k udržitelnému rozvoji v základních a středních školách hlavního města Prahy – EKOGRAMOTNOST
Realizace projektu probíhala od 1. 10. 2005 do 31. 12. 2007
Rozpočet projektu
· schválen ve výši 17 044 801,00 Kč
· čerpán ve výši 13 043 302,12 Kč
Příjemce
Odbor školství, mládeže a tělovýchovy Magistrátu hlavního města Prahy
Cíl projektu
Výchova k udržitelnému rozvoji a podpora environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty (EVVO) ve 26 pražských školách (základní školy, gymnázia, SOŠ, VOŠ) prostřednictvím vyškolených koordinátorů EVVO jednotlivých škol, kteří budou dále působit na učitele ostatních předmětů a žáky školy. Důraz byl kladen na integraci výuky a mezipředmětové vztahy. V projektu došlo k rozpracování postupů a zajištění předpokladů efektivního environmentálního vzdělávání v pilotních školách tak, aby získané zkušenosti mohly být dále využívány v zájmu přípravy mladé generace pro uplatňování principu udržitelného rozvoje v životě i ekonomických aktivitách. Jde zejména o poskytování odpovídajících znalostí i praktických dovedností, o rozvíjení schopnosti chápat souvislosti mezi environmentálními, ekonomickými a sociálními aspekty, což jsou důležité předpoklady pro uplatnění na trhu práce, pro rozvíjení podnikatelských aktivit i pro utváření občanských a profesních postojů ke skutečnosti.
Projekt sledoval :
· komplexní přístup vyžadující, aby se enviromentální vzdělávání stalo přirozenou součástí všech vzdělávacích oblastí
· integrovaný přístup vyžadující zavádění netradičních průřezových učebních celků, vyučovacích metod, spolupráci pedagogů a koordinaci jejich aktivit
· celotřídní a celoškolské aktivity zaměřené k prosazování potřebných dovedností a návyků, rozvíjení zájmu a styku s praxí a s okolním prostředím.
Cílová skupina
Vedoucí a pedagogičtí pracovníci pilotních základních škol, gymnázií, SOŠ i VOŠ a jejich prostřednictvím i žáci a studenti. Zásadní je úloha koordinátorů EVVO na jednotlivých školách, kteří byli proškoleni a získali příslušné akreditované osvědčení.
Seznam škol zapojených do projektu
Seznam škol zapojených do projektu (příloha ke stažení)
Partneři projektu
Klub ekologické výchovy o. s. (KEV) http://kev.ecn.cz/esf/
· profesní občanské sdružení, které sdružuje pedagogické pracovníky a zájemce o ekologické vzdělávání a výchovu (individuální členství) i školy a další instituce a organizace (kolektivní členství) zajímající se o environmentální vzdělávání a výchovu. Klub ekologické výchovy patří mezi kluby UNESCO - rozvíjí komplexní pojetí ekologického vzdělávání a výchovy v zájmu podpory udržitelného rozvoje.
Univerzita Karlova v Praze, Pedagogická fakulta http://www.pedf.cuni.cz/
Pedagogická fakulta v Praze je jednou z šestnácti fakult Univerzity Karlovy. Připravuje učitele pro všechny typy a stupně škol, odborníky a vědecké pracovníky v pedagogice, edukativní psychologii a didaktice.
Počet podpořených osob
Do projektu bylo zapojeno 26 pražských škol. Vzdělávacích akcí, seminářů, konferencí a dalších aktivit se zúčastnilo 1 164 pedagogických pracovníků a 1351 žáků. Projekt byl zakončen odbornou konferencí (150 účastníků), na které byly prezentovány výsledky projektu.