Znovu se rozjíždí soutěžní kampaň „Komenský do tříd!“

Kvůli pandemii koronaviru se pozastavila soutěžní kampaň „Komenský do tříd!“. Proto je našim cílem znovu aktivovat a zapojit žáky a studenty základních a středních škol, českých škol v zahraničí a základní umělecké školy do Národních oslav výročí J. A. Komenského, aby formou portrétu výtvarně zpřítomnili osobnost J. A. Komenského ve svých třídách a připomněli si tak jeho odkaz pro 21. století.

V září roku 2019, kdy byla v Pantheonu Národního muzea tato soutěžní kampaň vyhlášena, byly slavnostně zahájeny právě Národní oslavy výročí J. A. Komenského v koordinaci Národního pedagogického muzea a knihovny J. A. Komenského (dále NPMK) a ve spolupráci s organizací UNESCO. Tento tříletý cyklus je orámován dvojicí jeho významných výročí, a to 350. výročím úmrtí v roce 2020 a 430. výročím jeho narození v roce 2022, přičemž jsou Národní oslavy tvořeny činnostmi participujících paměťových institucí v podobě expozic, výstav a programů pro veřejnost. Jednou ze stěžejních činností oslav je ona soutěžní kampaň - „Komenský do tříd!“. Tvorby portrétu se mohou účastnit kolektivy tříd i jednotlivci nad 15 let. Samotnou práci poté třídní učitel zdokumentuje a fotografii či video vytvořeného projektu zašle na e-mailovou adresu komenskydotrid@npmk.cz. Zaslané projekty jsou zveřejňované na facebookové stránce „Komenský do tříd!“. Odborná komise jmenovaná ředitelkou NPMK každý měsíc vybere vítězné projekty a své hodnocení zveřejní.

Součástí Národních oslav je také výstava Comenius 1592–1670 připravovaná Moravským zemským muzeem. Ta se uskuteční od 4. 12. 2020 do 28. 3. 2021 v Jízdárně Pražského hradu (dále jen JPH), kde budou prezentována díla ze soutěžní kampaně „Komenský do tříd!“ v elektronické podobě. Pouze práce zaslané nejpozději do 1. 2. 2021 budou moci být postupně prezentovány v JPH.

Inspirací pro žáky/studenty může být speciálně vytvořený spot nebo plakát Národních oslav zveřejněný na webu www.comenius350.cz, který speciálně slouží tomuto tříletému projektu. Na této webové stránce jsou rovněž k dispozici i kompletní podmínky soutěžní kampaně „Komenský do tříd!“.

PODMÍNKY KE STAŽENÍ

Kontakt: