Různá řešení pro on-line výuku pro komunikaci a výuku s žáky a studenty doma

  Milé kolegyně a milí kolegové, učitelé a rodiče, Vy všichni, pro které se vzdělávání na dálku stalo v těchto dnech jedním z prioritních témat, se kterým se nyní musíte potýkat.

  Hned od uzavření škol se snažíme pro vás všechny sledovat, vyhledávat a zde schraňovat všechny zajímavé informace o různých vzdělávacích portálech a programech, vzdělávacích akcích a dalších inspirativních námětech, využitelných a podporujících vzdělávání na dálku. Rozdělili jsme je pro Vás NOVĚ do devíti kapitol:

  -    Nabídka finanční nebo materiální podpory k ON – LINE učení.

  -    Aktuální nabídka webinářů k ON – LINE učení.

  -    Komunikační a sdílecí služby.

  -    Weby s výukovou látkou a procvičováním pro 1 až 2 předměty.

  -    Weby s výukovou látkou a procvičováním s více předměty.

  -    Stránky, podporující vzdělávání uměleckých předmětů v ZUŠ, ale i inspirace pro talentované děti.

  -    Stránky, které se pro školy také snaží zajišťovat komplexní podporu pro on-line učení.

  -    Zajímavé tipy na volnočasové aktivity pro děti trávící čas doma.

  -    Inspirace pro on-line učení ze zahraničí.

  -    A na závěr něco pro školské projekťáky.

  Budeme velmi rádi, pokud tam kdokoliv najde zajímavou podporou nejen pro stávající nelehké období korona virových opatření, kdy všichni pedagogové musí hledat různá řešení pro on-line výuku pro komunikaci a výuku s žáky a studenty doma, ale můžou být pro nás inspirací i pro výuky v běžném období.

  Pokud budete vědět o dalším ověřeném zdroji, který by zde chyběl, neváhejte a pošlete nám o něm informaci na filip.kuchar@praha.eu, ať ho můžeme sem přidat a sdílet s ostatními.

  Všem, kteří nám zasíláte tipy, moc děkujeme. Velmi nás těší vaše ochota sdílet společně s kolegy nápady a možnosti, které lze využít k vzdálené výuce.

  Děkuji a všem nám přeji hodně zdraví a energie v těchto nelehkých dnech.

  Za tým odboru školství Filip Kuchař

   

  Nově přidané zdroje od poslední aktualizace 31. 3. ke dni 1. 4. 2020 naleznete v jednotlivých kapitolách zvýrazněné tučným písmem.

   

  Nabídka finanční nebo materiální podpory k ON – LINE učení

  ·    Mironet nabízí 1000 počítačů k zapůjčení dětem z rodin v nouzi pro jejich domácí studium.

  ·    O2 ve čtvrtek 19. března otevřela druhé kolo grantové výzvy O2 pro základní školy nebo dětský domovy z grantového programu Nadace O2 Chytrá škola. Zde můžou získat až 100 000 Kč na výuku digitální gramotnosti a počítačové a internetové bezpečnosti.

  ·    KIDDUM nabízí od pondělí 16.3. dětem robotické i nerobotické stavebnice Lego Education k zapůjčení na doma.

  ·    Vzhledem k současné situaci nabízí společnost RESERVANDO školám v letošním roce pro organizaci zápisů do 1. ročníků REZERVAČNÍ SYSTÉM k využití ZDARMA. Ten jim může pomoci omezit kontakt osob v průběhu zápisů a zabránit tak dalšímu šíření nemoci. V případě využití rezervačního systému se v průběhu zápisů nebudou ve školách zbytečně shlukovat větší počty osob a každý uchazeč bude mít přesně daný čas, kdy se má dostavit.

  Aktuální nabídka webinářů k ON – LINE učení

  ·    Pro pedagogické pracovníky pražských ZŠ a SŠ projekt Implementace KAP PRAHA upravil operativně vzdělávací kurz na ČTENÁŘSKÉ  A MATEMATICKÉ GRAMOTNOSTI. Nyní ho pražským školám nabízíme ve formátu ON - LINE, kdy se snažíme vyjít vstříc těm školám, které svým učitelům umožnili pracovat z domova. Kurz je kromě podpory gramotností doplněn i o aktuální témata, kdy se lektoři budou snažit zaměřit NEJDŘÍVE na používání moderních technologií ve vzdělávání, sdílení příkladů dobré praxe, tvorby pracovních listů, nebo metod pro aktivace žáků v obecné rovině. Školy si můžou objednat vzdělávání pro své pedagogy v termínu podle své potřeby.

  ·    Pro pedagogické pracovníky pražských ZŠ a SŠ projekt KAP PRAHA ve spolupráci se vzdělávacím portálem Ve škole.CZ připravil ZDARMA webináře, který doplňuje předcházející webinář I-KAP a podporuje učitele při on-line vzdělávání. Je určen pro ty učitele, kde škola nedá dohromady dostatečný počet účastníků a nemůže si objednat vlastní webinář připravený na míru. Webináře pro učitele jsou rozděleny podle vzdělávacích stupňů s ohledem na odlišné komunikační potřeby žáků. Proto budou rozděleny na semináře pro 1st. ZŠ, 2 st. ZŠ a SŠ s VOŠ. Přednášet budou zkušení učitelé a lektoři pro využívání IT technologií ve výuce ze stejného vzdělávacího stupně. Pilotně jsou připraveny dva navazující webináře.

  o   Základní webinář zaměřený na zkušenosti s nastavením online výuky. Jak začít, co se již osvědčilo, co naopak ne. Jak na vzdálenou výuku reagují děti. Jak postupovat dál, jaké nástroje k výuce využívat. Nebude to o jedné platformě, ale spíše zamyšlení nad tím, co by mělo být smyslem vzdálené výuky a jak ji pojmout. Dále se webinář bude věnovat přípravě vyučovacího vstupu, interaktivitě a zapojení žáků na dálku, nastavení pravidel pro komunikaci

  §  6.4. od 14.30 pro 1. stupeň ZŠ a více informací ZDE – JIŽ OBSAZEN.

  §  7.4. od 14.00 pro 1. stupeň ZŠ a více informací a přihlášení ZDE.

  §  7.4. od 15.00 pro 2. stupeň ZŠ a více informací ZDE – JIŽ OBSAZEN. 

  §  6.4. od 15.00 pro 2. stupeň ZŠ a více informací a přihlášení ZDE.

  §  7.4. od 13.00 pro SŠ a VOŠ a více informací ZDE – JIŽ OBSAZEN. 

  §  8.4. od 13.00 pro SŠ a VOŠ a více informací a přihlášení ZDE.

  o   Rozšiřující webinář pak bude pokračovat přehlídkou nástrojů vhodných pro výuku na dálku. Dále budou představeny jednoduché a zdarma dostupné aplikace a portály.

  §  8.4. od 13.00 pro 1. stupeň ZŠ a více informací a přihlášení ZDE.

  §  9.4. od 13.00 pro 2. stupeň ZŠ a více informací a přihlášení ZDE

  §  9.4. od 13.00 pro SŠ a VOŠ a více informací a přihlášení ZDE.

  o   V případě naplnění některého z výše uvedených kurzů, jsme připraveni tyto webináře doobjednat, aby se dostalo na všechny zájemce. Všechny kurzy jsou uvedeny v nabídce vzdělávání na www.veskole.cz.

   

  ·    31.3. od 13 hod. ZDARMA webinář od VISK s Microsoft na téma Spolupracujte na dokumentech online.

  ·    31.3. od 13 hod. ZDARMA webinář od Ve škole.cz na téma Včelka - tipy pro online výuku a domácí samostudium.

  ·    DIGISKILLS připravil na 31.3. od 14 hod. speciální webinář, jak se jednou pro vždy zbavit rutinních úkolů. Na praktických příkladech ukážou, jak pospojovat nástroje účastníků tak, aby tyto činnosti dělaly za ně.

  ·    31.3. od 16 hod. ZDARMA webinář od School My Project na téma Výuka v projektech na dálku.

  ·    1.4. od 10 hod. ZDARMA webinář od Ve škole.cz na téma SMART Výukový software Online pro úplné začátečníky.

  ·    1.4. od 14 hod. ZDARMA webinář od Ve škole.cz na téma Praktické zkušenosti s výukou na dálku (využití Bakalářů a Google Classroom).

  ·    2.4. od 13 hod. ZDARMA webinář od VISK s Microsoft na téma Vzdělávací doplňky pro Office.

  ·    2.4. od 13 hod. ZDARMA webinář od Ve škole.cz na téma Praktické zkušenosti s výukou na dálku na 1. stupni.

  ·    2.4. od 16 hod. ZDARMA webinář od School My Project na téma Výuka v projektech na dálku.

  ·    3.4. od 10 hod. ZDARMA webinář od Ve škola.cz na téma Aplikace pro výuku na dálku na 2. stupni ZŠ

  ·    3.4. od 14 hod. ZDARMA II. virtuální konference pro management škol "Výuka na dálku" uspořádaná Ve Škole.CZ, je setkání, kde se jednotlivý přednášející budou věnovat tématům jak funguje nyní na dálku malá škola, jak řešit výuku na dálku u velké školy, co je to Google učebna, jak na interaktivitu na dálku a co čekat od online aplikací pro 1. stupeň - Čtení, angličtina i španělština se Včelkou a online aplikace pro SŠ – Techambition.

  o    Záznam z I. virtuální konference pro management škol "Výuka na dálku" konané 27.3. od 14 hod.

  ·    7.4. od 13 hod. ZDARMA webinář od VISK s Microsoft na téma Jak využít Minecraft ve vzdělávání.

  ·    7.4. od 16 hod. ZDARMA webinář od School My Project na téma Výuka v projektech na dálku.

  ·    9.4. od 13 hod. ZDARMA webinář od VISK s Microsoft na téma Mějte své přípravy online.

  ·    9.4. od 16 hod. ZDARMA webinář od School My Project na téma Výuka v projektech na dálku.

  ·    KDYKOLIV DLE VAŠEHO ČASU jsou pro učitele připraveny ZDARMA e-learningové lekce a krátké videospoty věnované problematice elektronické bezpečnosti, prevence kyberkriminality a bezpečného používání internetu a IT technologií, které vznikly v rámci projektu Kraje pro bezpečný internet. Otevřít si je můžete kdykoliv a je tam sekce i pro Vaše žáky.

   

  Komunikační a sdílecí služby

  ·    Lupa.CZ připravila přehlednou srovnávací tabulku pro 32 komunikačních platforem dle jejich nejdůležitějších parametrů.

  ·    Google Classroom – jako ideální platforma pro nastalou situaci se zdá být Google Classroom nabízející lehký způsob sdílení a zasílání materiálů mezi učiteli a žáky. Podrobnější vysvětlení můžete naleznout například v tomto článku.

  o    Podívejte se na NÁVOD jak jednoduše používat GOOGLE CLASSROOM;

  o    na YouTube lze najít návod na první krůčky s Google Classroom;

  o    Google Učebna z pohledu žáka – návody pro naprosté laiky;

  o    návod jak limitovat čas testu v Google Forms.

  ·    Jednoduché sdílení materiálů je možné i přes Google Docs – služba umožňuje i jejich editaci a správu, je zcela zdarma a poskytuje velké úložiště.

  ·    Pokud již máte svůj účet u Googlu, budete mít automaticky také přístup k jejich službě Google Hangouts, která je obdobou známější služby Skype. Google Hangouts umožňuje video hovory, hovory nebo klasický chat.

  ·    Microsoft Teams se hodí pro video hovory, sdílení souborů nebo společné chaty. Jak Microsoft Teams používat pro školní účely se dozvíte ZDE.

  o    Jak začít s distančním vzděláváním s Vašimi žáky na Microsoft Teams je jednoduché, ZDE je NÁVOD FORMOU ZÁZNAMU ze speciálního webináře o distančním vzdělávání;

  o    jak pracovat s Microsoft Teams z pohledu učitele a nebo žáka naleznete ZDE;

  o    záznam Večerní univerzity 2019/2020 Microsoft Team;

  o    soubor výukových videí k různým aktivitám v Microsoft Teams.

  ·    SMART Výukový SW Online je zde a je vhodný pro sdílení a práci se studenty; umožní žákům se připojit k učiteli, který má možnost žákům nasdílet materiály, na kterých můžou žáci pracovat individuálně nebo ve skupinách. Kdo má SMART licenci, přihlásit se přes ní, Kdo jí nemá, SMART nabízí registraci a využívání ZDARMA, postačí se přihlásit přes jakýkoliv MS nebo Google účet. Máte-li přípravy ve SMARTu a aktivity, můžete rovnou využít. Pokud ne, jsou tu předpřipravená prostředí, do kterých učitel pouze zadá svůj obsah, který chce s žáky procvičit. Aktivity např. řadí informace, rozděluje data do dvojic či na dvě skupiny, doplňují slova (či jiné řetězce) na chybějící místa v textu (či v příkladech). Mezi tyto aktivity však můžeme zařadit třeba i zasílání textových či obrazových informací od žáků (třeba si můžete takto velmi rychle nechat zaslat domácí úkoly, které budete mít na jednom místě v elektronické podobě). Také můžete spustit hlasování, které po ukončení ukáže žákům vyhodnocení jejich odpovědí a učitel může výsledky exportovat do přehledné tabulky v MS Excel. Tento výukový SW toho ale umí mnohem více. Pokud učitel nastaví stránku jako workspace, může pak žáky rozdělit do skupin (nebo nechat všechny žáky pracovat ve skupině jediné) a nechat je pracovat ve skupinách na jednom místě. Učitel pak může kontrolovat práci v jednotlivých skupinách a může také do jejich prací vkládat anotace či psaný text z klávesnice. Také je možné nastavit, aby každý žák dostal svůj vlastní online pracovní list.

  o    A jak na práci se SMART Výukovým SW Online naleznete ZDE.

  ·    Cisco Webex je další možnost, jak učit na dálku. Jedná se o konferenční systém využívaný ve světě. Účastníkům stačí webový prohlížeč nebo mobil/tablet a připojení na Internet. Pro lepší kvalitu videa se pak dá (alespoň na straně učitele) použít videokonferenční zařízení. Jednotlivci si mohou zřídit účet zdarma zde. Pro školy je nabízena tzv. trial licenci zdarma na 90 dni, tedy řešení do konce tohoto školního roku. Společnost nabízí i možnost zapůjčení videozařízení na stranu učitele. Výhodou je, že licence je potřeba pouze na straně učitele (organizátora konference), ostatní, tedy žáci, mají přístup zdarma bez registrace.

  ·    WhatsApp, který mnoho žáků má již nainstalovaný na svých mobilních telefonech, řešením mohou být hromadné hovory nebo i skupinové (třídní) konverzace.

  ·    Skype je snad nejznámější komunikační online služba, kterou disponují většiny domácností. Pro většinu dětí i učitelů tak používání aplikace Skype pravděpodobně tedy nebude nic nového a neznámého. Problémem u skupinových hovorů by mohlo být nedostatečné internetové připojení některého z účastníků, a tím pádem i nízká kvalita celého hovoru.

  ·    Classflow vám umožňuje vytvořit vlastní lekci, online tabuli (kterou v reálném čase také můžete nasdílet), kvízy, testy a další. Služba je navíc oproti jiným dostupná i v češtině, což může spolupráci učitelů a studentů výrazně ulehčit.

  ·    Pokud byste chtěli svým studentům nasdílet svou PC obrazovku, vyzkoušejte službu DISCORD, která Vám současně nabídne univerzální hlasový a textový chat, který je zdarma, je bezpečný, lze ho spustit jak na počítači, tak na mobilu. Poskytuje stejné služby jako Skype, ale lépe na něm doženete studenty, které ho využívají při hraní on-line her.

  ·    Hojně rozšířený systém pro školní administrativu a komunikaci k rodičům a žákům zvaný Bakaláři umožňuje klasické zadávání domácích úkolů, čehož mnoho učitelů využívá i za normálního chodu školy.

  ·    Pokud ovládáte angličtinu, možná je pro vás ideální variantou platforma Edmodo. Platforma umožňuje například efektivní rozesílání materiálů nebo zasílání zpráv studentům.

  ·    Pokud byste se se svými studenty rádi potkali v rámci videokonference, bezplatně je to možné uskutečnit například na Jitsi.org (ENG).

  ·    Pro vytvoření vašich vlastních kvízů a her poslouží webové aplikace Quizizz (ENG), nebo Quizlet (ENG), který je také skvělý pro procvičování například anglických slovíček.

  ·    Přímo pro školní účely je také vytvořena aplikace Socrative (ENG), která podobně jako dvě předchozí služby umožňuje vytváření kvízů, u kterých můžete jednoduše sledovat jednotlivé výsledky všech svých studentů.

  ·    Své vlastní hravé a barevné kvízy můžete tvořit také na portálu Kahoot. Ten dokonce díky virové situaci zpřístupnil své jinak prémiové služby učitelům a studentům v oblastech, ve kterých došlo k uzávěrce škol ZDARMA. Více info dohledáte v angličtině ZDE.

  ·    Nikterak náročné je používání nástroje Timixi, ve kterém mohou studenti vytvářet časové osy k různým tématům. Své výsledky vám poté zašlou a vy tak můžete jednoduše zjistit, do jaké míry se látkou zabývali a jak jí porozuměli.

  ·    Internetová platforma Padlet vám nabídne virtuální tabuli s mnoha funkcemi, kde si s žáky budete moc například vytvářet krásné nástěnky, dokumenty a webové stránky, které je snadné číst a je zábavné na ně přispívat.

  ·    OBS Studio je otevřený software poskytovaný zdarma pro nahrávání videí a živé vysílání pro Windows, Mac či Linux, Software, kterým např. můžete snímat, co se s žáky dělá v aplikacích + zaznamenávat doprovodný komentář.

  ·    Pro zasílání souborů velkých velikostí použijte například Úschovnu (CZ) nebo WeTransfer (ENG).

  ·    Dokumenty můžete svým žákům také jednoduše nasdílet skrze službu Dropbox.

  ·    Zdarma po dobu Covid 19 jsou nabízeny i základní nástroje pro řízení třídy pro dálková studia Showbie a Socrative, (ENG). K dispozici zdarma jsou obě platformy a jsou užitečné pro domácí počítače, tablety, iPady, nebo mobilní telefony.

  o    Showbie je určený pro on-line komunikaci a zpětné vazby s klíčovými znaky na podporu distančního vzdělávání.

  o    Socrative umožňuje distančního vzdělávání prostřednictvím formativní a závěrečné hodnocení.

  ·    Systém na zabezpečení kvalitní komunikace s žáky doma nabízí i česká společnost SAMEPAGE.CZ, který nabízí nástroje pro spolupráci na dálku - video konference, živé dokumenty, chat, sdílení souborů. I tento výrobce uvolnil placenou verzi zdarma až do konce školního roku pro všechny školy a vzdělávací instituce.

  ·    Další systém využitelný pro komunikaci s žáky doma s registrací ZDARMA nabízí ZOOM.US (ENG), kde lze vytvářet vlastní chatroom, přenáší zvuk i video + nabízí možnost chatu, umí to conference call i nahrávání. Připojení do conference call to nabízí i přes mobilní aplikaci a dokonce i tak, že vám vytvoří digitální linku, na kterou jen zavoláte z telefonu. Tipy pro učitele lze pak najít např. zde.

  ·    Informace o možnostech dálkové elektronické komunikace pomocí VPSFree připravila i firma SEMTIX. K této službě se nemusíte vůbec registrovat.

  o    Je  vytvořen přehled základních možností a jednoduchý návod i s obrázky jak komunikovat přes VPSFree.

  ·    K zadávání a tvorbě on-line testů a dotazníků může učitelům nyní pomoci i Survio.

  ·    K výuce v době COVID-19 lze využít i Časové osy od společnosti Timixi. Jedná se hlavně o nástroj na tvorbu vlastních časových os. Zároveň je to platforma na mnohostranné využívání časových os a jejich údajů.  V základní verzi, která je ZDARMA, získáte nejen možnost vytvoření své časové osy, nebo získání již hotové, ale můžete k nim doplnit i kvízy v on-line i písemné podobě – které lze využít i jako testy.

   

  Weby s výukovou látkou a procvičováním pro 1 až 2 předměty

  ·    Scio do odvolání uzavření škol zpřístupnilo zdarma přes 500 online testů z matematiky a češtiny. Testy jsou určeny pro žáky 3. až 9. tříd a zaberou 10 až 20 minut. Jako rodič klikněte sem. Jako učitel (nebo škola) sem.

  ·    Pokud učíte matematiku na střední škole, bude se vám hodit vědět, že Techambition v reakci na uzavření škol umožňuje zdarma využívat jejich služby. Svým studentům můžete zadávat matematické příklady a detailně sledovat, jak se jim daří je vypracovávat.

  o    Příručku pro učitele k práci s programem TECHAMBITION ZDE.

  ·    Program pro interaktivní geometrii, algebru i analýzu nabízí GEOGEBRA, který lze stáhnout zdarma, nebo využívat on-line.

  ·    Matematiku pro 1.-9. ročník základních škol v hravé formě nabízí Matika.in, finanční gramotnost zase Zlatka.in (1.,2. stupeň ZŠ a SŠ), češtinu Gramar.in (1.-6. třída ZŠ a 4. ročník SŠ) a zeměpis Geograf.in.

  ·    Po dobu uzavření škol mohou všichni učitelé a rodiče využít elektronické verze učebnic Hejného metody vydané společností H-mat, o.p.s., včetně metodických komentářů a webinářů k Hejného metodě. Online prostředí umožňuje i tvorbu vlastních pracovních listů.

  o    Informace a podpora webináři k Hejného metodě.

  o    Video k tomu jak zvládají v těchto dnech Hejného metodu rodiče.

  ·    Web MATMAT nabízí program na procvičování úloh z matematiky pro ZŠ v různých oblastech.

  ·    Na matematiku hravě šli ve svých on – line kurzech i na Gymnázium Litoměřická:

  o    jak na Vzdálenost bodu od roviny a od přímky v prostoru;

  o    jak na Soustavy lineárních nerovnic;

  o    jak na Kružnice;

  o    jak na Nerovnice v součinovém tvaru;

  ·    Matematiku pro ZŠ a SŠ lze procvičovat v Aplikaci Mathman, která zábavnou a interaktivní formou doučí základoškolskou a středoškolskou matematiku a naleznete jí v Google Play.

  ·    Češtinu a matematiku pro 1. a 2. stupeň základní školy jde procvičovat i na Onlinecvičení.cz.

  ·    Procvičování češtiny a matematiky pro 1. stupeň základní školy hravě a zábavně lze i na Škola ZVESELA.

  ·    Zajímavé materiály pro výuku M, Čj, ČJS 1.st. základních škol nabízí i web Luštěnky.

  ·    Výukové materiály na finanční gramotnost pro 1. a 2st. ZŠ os společnosti AISIS.

  ·    Výuku matematiky podporuje i Doktora Matika, kteří se rozhodli poskytnout svoji platformu do konce školní roku zdarma. Stačí vložit v košíku kód Matika20 a zajistíte si všechna videa zdarma.

  ·    TOGlic nyní sdílí své výukové aktivity pro samostudium doma a přináší pár tipů na oživení domácí výuky.

  ·    ZKOUŠKY NANEČISTO nyní nabízí zábavnou formou přípravu na přijímací zkoušky z matematiky. Vychází ze základních tematických okruhů k jednotným přijímacím zkouškám. Nabízí rychlou zpětnou vazbu a zajímavé soutěžení. A je zcela ZDARMA. Soutěžit mohou žáci 5., 7. i 9. tříd.

  o    pro 5. třídu;

  o    pro 7. třídu;

  o    pro 9. třídu.

  ·    GeoTest je učební pomůcka pro zadávání a řešení geometrických konstrukčních úloh. Jádrem GeoTestu je GeoGebra, program pro tvorbu geometrických konstrukcí. Lze jí použít jak pro on-line výuku, tak i v běžné hodině. Hodí se především na výuku planimetrie jak pro ZŠ, tak pro SŠ. Učitel zadá úlohy výběrem z mnoha z předpřipravených úloh a pak sleduje postup plnění žáky. Žáci hned vidí, zda úlohu udělali dobře či ne. V případě špatného řešení může zkoušet plnit opakovaně.

  ·    Matematickou gramotnost  pro předškoláky, žáky 1 třídy ZŠ i pro přijímací zkoušky na osmileté gymnázia pomáhá podporovat web BERNEŠKA.CZ.

  ·    Na měsíc zdarma je možné si objednat a v tomto období využít výukový program Informatika I. od společnosti Edhance, který se snaží změnit způsob výuky a přinést atraktivní nástroj pedagogům, umožňující jim vyučovat informatiku zábavně a v souvislostech.

  ·    K výuce informatiky na SŠ lze využít i materiály, které vznikly v rámci projektu PRIM, nebo-li Podpora rozvíjení informatického myšlení (PRIM) pro výuku středoškolské informatiky. Pro programování, která se zaměřujeme na pojem informace, modelování, informační systémy a částečně na algoritmizaci  lze využít další učebnici.

  ·    Vzhledem k uzavření škol se česká společnost Corinth rozhodla zpřístupnit svou vzdělávací 3D pomůcku zdarma všem studentům a učitelům pro domácí použití. Aby pro výuku mohl každý žák či student použít své vlastní zařízení, zpřístupňuje Corinth svůj obsah na online platformě Lifeliqe. Corinth pro online vzdělávání lze získat přes kontaktní formulář.

  o    Seznámit se s pomůckou můžete na některý z připravovaných webinářů.

  ·    Procvičování češtiny odkudkoliv a čemkoliv, od interaktivní tabule až po mobil je dostupné na UMÍME ČESKY.

  ·    Pro procvičování písmen je možné si doma stáhnout  z PÍSANKA.CZ, kde lze nalézt jednotlivé listy písanky k volnému stažení.

  ·    Inspirace zaměřené na badatelsky orientované učení v oblasti přírodních věd jak pro ZŠ tak i SŠ nabízí web Badatelé.CZ.

  ·    E-Kabinet nabízí na svém webu velké množství materiálů pro výuku přírodních věd pro 1.+2.st. ZŠ a SŠ.

  ·    Portál PřF UK pro podporu výuky chemie na SŠ a ZŠ vytvořila web STUDIUM CHEMIE.

  ·    Chemikáři určitě ocení portál Prvky.com, kde naleznou výklady určitých kapitol nebo interaktivní tabulku prvků.

  ·    Martin Čermák, učitel na Gymnáziu U Libeňského zámku, prostřednictvím svého Webu o chemii a biologii zprostředkovává materiály, které vytváří s žáky zejména pro učitele, učitelky, žáky a žákyně ze základních škol.

  ·    Od 25.3. každou středu v 16:00 bude VIDA Science spouštět živé vysílání plné zábavy a pokusů. Připojte své žáky k Vidátorce Danče a pokusy si mohou vyzkoušet zároveň s ní.

  o    Zároveň již nyní lze na jejich stránkách nalézt mnoho návodů na zajímavé VĚDECKÉ TVOŘENÍ.

  ·    Ústav experimentální botaniky AV ČR se také rozhodl přispívat k podpoře vzdělávání žáků, kteří jsou nyní nuceni se učit doma přípravou návodů na pokusy:

  o    návod na pokus jak Rozsvítit cukr;

  o    návod na vyzkoušení si Akčnosti enzymů;

  o    návod jak si Vyrobit škrob;

  o    co udělají enzymy s bonbony, to se dozvíte u Medvědožravého ovoce;

  o    prozkoumejte barviva antokyany, která mění barvu podle pH u Barevných hrátek s květy;

  o    hravý pokus pro děti při výrobě Kapek a žížal z pektinu;

  o    zjistit jak rostliny rozvádí vodu, živiny a další látky lze zjistit u pokusu Barvení cévních svazků;

  ·    Velmi zajímavou pomůckou může do zeměpisu být web Windy.com, kde je mapa světa na které se dá zobrazovat vše ohledně meteorologických jevů (proudění vzduchu, deště, bouře, teploty apod., včetně přístupu na kamery v jednotlivých oblastech.

  ·    K výuce zeměpisu lze využít i e-learning „Staň se objevitelem kontinentů“ na portálu Mapujeme svět.

  ·    Pro výuku přírodopisu je možné využít výukové materiály online i od našich Národních parků:

  o    NP Šumava;

  o    NP České Švýcarsko;

  o    NP Podyjí.

  ·    Čtení, angličtinu a španělštinu si žáci mohou na mobilu nebo tabletu procvičovat na Včelce. Interaktivní cvičení jsou obzvláště vhodná pro děti se specifickými poruchami učení nebo pro cizince.

  o    Záznam z webináře jak pracovat s tímto programem naleznete ZDE.

  o    Učitelům a rodičům spec. pedagog J. Budíková z PPP P11 a 12 doporučuje program, neboť pokrývá jak potřeby předškoláků z hlediska stimulace před čtenářských dovedností (sluchové a zrakové vnímání, fonologické oblasti), tak i potřeby dětí,  které se učí zvládat techniku čtení nebo se učí číst s porozuměním. Nabízí efektivní a zároveň pro děti atraktivní cvičení pro rozvoj čtenářství. Aplikace se osvědčila v poradenství, na školách i domácí výuce.

  ·    Jazykáři mohou využít celosvětově známou aplikaci na učení jazyků Duolingo. Doporučili bychom ji ale spíše žákům, kteří s cizím jazykem teprve začínají.

  ·    Help for English také po dobu zavření škol zpřístupnil svoji výukovou aplikaci ENGLISH ME pro všechny žáky, studenty a učitele na JEDEN MĚSÍC ZDARMA a to bez jakýchkoliv závazků.

  ·    Aplikace WocaBee na učení cizích jazyků (konkrétně slovíček) je nyní k dispozici zdarma, a to na celé období zavření škol + ještě 2 týdny po návratu k výuce. Učitelům to umožňuje zadávat během nuceného volna žákům novou slovní zásobu z jakéhokoli cizího jazyka na procvičení v domácím prostředí. Kromě toho aplikace umožňuje naplánovat / spustit online písemku, či spustit hry. Navíc přes tuto aplikaci je dokonce možná přímá komunikace učitele s žákem či celou třídou formou zpráv.

  ·    EasyLingo uvolnilo k stažení ZDARMA nejprodávanější e-book na cestovní angličtinu na našem trhu.

  ·    Profesionálně připravené kurzy naleznete také na Seduo.cz. Zdarma jsou jen některé kurzy, za to však za ně můžete obdržet potvrzení. Studentům se mohou hodit například kurzy angličtiny.

  ·    Nakladatelství EDUKO rozšiřuje nabídku bezplatných učebnic o tituly z oblasti EKONOMIKY a PRÁVA. Nabídka bezplatných zápůjček titulů do čtečky Flexibooks platí na 31 dnů. Tituly EDUKO nakladatelství lze vložit do košíku ZDE.

  ·    Trainbra.in může vašim studentům pomáhat rozvíjet kritické myšlení a schopnost diskutovat. Mimo to je naučí rozeznat hoax a fake news od pravdivé zprávy.

  ·    Kurz jak se správně a bezpečně chovat v online světě, který připravili Jirka Král, Avast a odborníci z E-Bezpečí. Žák jako špión bude sledovat chat dvou lidí, které se odehrají v různých situací – řeší se hry, rande, celebrity, ale i nadávky a vyhrůžky.

  ·    Pokud je vaším cílem zlepšit mediální gramotnost vašich studentů, velmi doporučujeme portál Svět médií a jeho otevřenou učebnici, ve které naleznete zpracované kapitoly z mediální výchovy. Web vznikl na základě povinně volitelného předmětu pražského Gymnázia Na Zatlance.

  ·    Audiovizuální lekce pro humanitně zaměřené obory (například dějepis nebo občanskou výuku) najdete na portálu Jeden svět na školách. Na portál se sice musíte přihlásit, ale vše je zdarma a práce s ním je intuitivní a jednoduchá. Jednotlivé filmy žákům nasdílíte pomocí tlačítka „zpřístupnit žákům“ a pracovní materiály připravené Jedním světem na školách rozešlete žákům jednoduše pomocí e-mailu. Pokud jste doteď bojovali s nedostatkem času pro promítání filmů ve výuce, nyní nastal ten správný čas se jim v pohodlí domova věnovat.

  o    Portál nyní volně zpřístupnil veškerý obsah vzdělávacího portálu JSNS.CZ. K dispozici je celkem 275 audiovizuálních lekcí spolu s více než 1150 výukovými materiály. Není potřeba žádná registrace ani přístupové údaje a vše mohou používat vyučující, žáci, studenti či jejich rodiče.

  o    Portál každý den publikuje na stránce JSNS.CZ/online-vyuka tipy a doporučení, jak s materiály pracovat na dálku.

  ·    Učitelům občanské výchovy se může hodit i e-learning od Občankářů, který momentálně nabízí dva kurzy orientované na moderní dějiny a multikulturní výchovu. 

  ·    Občankáři.CZ nabízejí edukační materiály, zajímavé pracovní listy, videa pro žáky a metodické postupy pro učitele to vše pro ZŠ i SŠ.

  ·    Zajímavé zadání úkolů nabízí například i projekt Vyprávěj příběh od Paměti národa. Žáci v něm mají za úkol vyhledat a vyzpovídat pamětníka a jeho příběh převést do audiovizuální podoby.

  ·    Slavné dny od Streamu, výukové materiály do občanské nauky ZŠ a SŠ, kdy u videa k dané události je ikonka pracovního listu pro žáky a metodické listy pro pedagogy.

  ·    Pro výuku občanské výuky nebo společenských věd lze aktuálně využít i mimořádně zpřístupněná všechna speciální vydání Respektu. Můžete si je číst zde na webu, v aplikacích pro Android a iOS. Případně si je můžete stáhnout v PDF.

  ·    Portál Moderní dějiny nabízí kvalitně zpracované výklady událostí minulého století. Materiály se mohou hodit pro dějepis i občanskou výchovu.

  ·    Videa k podpoře výuky občanské výuky nebo společenských věd lze nalézt na Youtube od organizace Politika Z.

  ·    Sbírku fotografií a dokumentů pro výuku dějepisu a vlastivědy z doby vrcholného středověku lze získat z fotografické databáze ÚDKU KTF UK a nebo z projektu KRÁLOVSKÉ DÍLO.

  ·    Tématům spadajícím do Dějepisu ve 20. stol. se věnuje aplikace Historylab, která je vyvíjena v rámci projektu „Historylab: využití technologií k rozvoji historické gramotnosti“ č. TL01000046, řešeného s finanční podporou Technologické agentury ČR.

  ·    Národní muzeum otevírá projekt Virtuálně do muzea, kde již nyní nalézt již nyní dvě tématické virtuální prohlídky.

  ·    D – 21, či-li Dějepis v 21.stol. se zaměřuje na tvorbu volně dostupných vzdělávacích DVD, tvorbu metodik pro učitele nebo na rozvoj projektového vyučování. Zajišťují modernizaci výukových materiálů prostřednictvím jejich převodu na on-line verze. V rámci projektu nabízí současně semináře pro učitele (včetně e-learningových).

  o    Aktuálně připravili pro učitele a žáky materiály pro distanční výuku.

  ·    Projekt podporující výuku psaní všemi deseti Psaní Hravě pro školy, je on-line nástroj, jehož licenci se tvůrci v této nelehké situaci rozhodli nabídnout učitelům pro výuku na dálku jako školní licence zcela ZDARMA. Pro učitele je připraven i

  o    návod Jak na domácí výuku, aby mohli začít co nejdříve.

  ·    Dopravní výchova se Škoda auto a další témata vhodná např. pro EVVO naleznete ZDE.

  ·    Salmondo je webová (e-learningová) aplikace pro podporu kariérového poradenství, pomáhá tedy žákům s volbou vhodného studia a kariérní dráhy. Zahrnuje moduly v 3 hlavních tematických okruzích: sebepoznání, plánování a motivace. Aplikace existuje ve dvou verzích - pro ZŠ a pro SŠ. Práci s aplikací jednak lze zařadit přímo do výuky, neboť se věnuje některým tématům z vzdělávacích oblastí (např. Člověk a svět práce na ZŠ či témata ze ZSV na SŠ). Nejvíce je pak využívána výchovnými a kariérovými poradci a školními psychology pro získání podkladů pro jejich individuální i skupinovou poradenskou činnost a jako její rozšíření. Od 17. 3. 2020 do konce školního roku 2019/2020 je plná verze aplikace ZDARMA pro všechny ZŠ a SŠ v ČR.

   

  Weby s výukovou látkou a procvičováním s více předměty

  ·    Nakladatelství FRAUS díky vládnímu opatření zpřístupňuje zdarma všechny své elektronické učebnice pro základní i střední školy.

  o    Nakladatelství Fraus přichází s další nabídkou v době COVID-19. Proto nyní nabízí své tištěné pracovní sešity a písanky za výrobní ceny. Věříme, že tato nabídka pomůže hlavně rodičům pro domácí procvičování. Více informací naleznete ZDE.

  o    NOVĚ jsou pro učitele připraveny tematicky zaměřené pracovní listy ke COVID-19 se základními informacemi ohledně prevence a ochrany, slovníček pojmů, video o správném mytí rukou.

  ·    Nakladatelství NOVÁ ŠKOLA kvůli uzavření škol také volně zpřístupnilo své interaktivní učebnice (obsahují materiály pro první i druhý stupeň).

  ·    RAABE reaguje na současnou situaci převodem svých tištěných učebnic do PDF formátu, kdy nabídnou v následujících 14 dnech více než 45 publikací ve formátu PDF.

  o    Pár dobrých rad k výuce češtiny žáka s SVP.

  ·    Pracovní listy k rozvoji předmatematických dovedností, grafomotoriky nebo řeči nyní Kuliferda a jeho svět uvolňuje se slevami ve formátu PDF.

  o   Začíná se "růžovkami" - 300 stranami aktivit pro předškoláky a mladší školáky.

  ·    Snadnější domácí učení je možné i díky PROFESIONÁLNÍM VÝUKOVÝM  MATERIÁLŮM ZDARMA, které nakladatelství Taktik uvolnilo VŠECHNY své interaktivní on-line tituly pro učitele, žáky a rodiče.

  ·    Khan Academy je vzdělávací web s interaktivními videi z předmětů jako je biologie, chemie, matematika, ekonomie a další. Je dostupný v češtině, od nedávna existuje také v podobě mobilní aplikace.

  ·    Učebnice online, výukové aplikace a další materiály využitelné pro výuku na dálku, které jsou k dispozici zdarma, sdílí na svém portále i redakce Řízení školy ZDE.

  ·    Velmi zajímavým zdrojem pro výuku je webová knihovna eJMŠKOLY, kde školy Jihomoravského kraje sdílí zajímavé učebnice pro všechny úrovně vzdělávání.

  ·    Královehradecký kraj má podporu v projektu Školy sobě – digitální gramotnost 4.0, který rozjíždí podporu pro školy v oblastech, kde jí nejvíc potřebují. Začínají tam vznikat různá videa na podporu práce v internetovém prostředí.

  ·    Školský portál Karlovarského kraje určení rodičům, žákům, učitelům a ředitelům základních škol.

  ·    Moravskoslezský kraj zřídil na svých stránkách odkaz Výuka na dálku pro podporu školám, kam jim ukládá zajímavé odkazy a informace k on – line výuce.

  ·    Pardubický kraj pak zajišťuje podporu přes svůj Školský portál a přes stránky KAP pro PK.

  ·    Plzeňský kraj zřídil na podporu školám na svém portále stránku ON-LINE VÝUKA a pak googlové uložiště se ZDROJI PRO VÝUKU.

  ·    Na ActivUčitel lze nalézt digitální učební materiály pro výuku s odkazy na aplikace pro tablety.

  ·    Tipy na učení online a výukové aplikace sdílí i SCHOLA EMPIRICA, kdy přináší základní přehled tipů a aplikací, se kterými se osobně nebo zprostředkovaně setkali. Zároveň tabulku doplnili i o další podobné databáze zdrojů, které mohou školám a jejich žákům usnadnit překlenout období bez prezenční výuky.

  ·    DUMy.CZ – největší úložiště DUMů pro všechny předměty a stupně.

  ·    Zdarma pro dobu zavření škol nabízí Red Monster své moderní vzdělávací online kurzy pro základní a střední školy, které obsahují kompletní učivo pro dané předměty a ročníky a kompletní nabídku naleznete ZDE.

  ·    MŠ a ZŠ Na Beránku sdílí velké množství vzdělávacích materiálů pro 1. i 2.st. ZŠ v záložce  „Výukové materiály“, kde lze nalézt i zásobník odkazů na online zdroje.

  ·    Gymnázium EDUCAnet Praha také na Youtube sdílí mnoho výukových materiálů. Zajímavým videem v těchto může být například opakování k přijímačkám z českého jazyka / a i k maturitě, kde video se věnuje základní definici věty a souvětí. Také shrnuje základní poznatky o typech věty jednoduché a typech souvětí.

  ·    Isibalo – pro matematikáře, fyzikáře a chemikáře tu máme platformu zaměřenou na výuková videa přímo pro jejich předměty. Web nabízí srozumitelně vysvětlenou látku ve videích, ale i příklady na procvičení. 

  ·    Nabla.cz se zaměřuje na biologii, fyziku, matematiku, češtinu, chemii a programování. Speciální sekce jsou dokonce připraveny i pro maturanty.

  ·    Další procvičování učiva, jak už sám název napovídá, nabízí například Drillandskill.cz.

  ·    Procvičování látky je možné také skrze platformu Umímeto.cz, momentálně je k dispozici čeština, angličtina, němčina, matematika, programování nebo cvičení zaměřená na fakta.

  ·    Pro žáky prvního stupně základních škol skvěle využijete portál Školákov.eu.

  ·    Učitelé mohou pro svoji výuku na dálku nalézt tipy také na TVOŘIVÉ ŠKOLE.

  ·    Množství materiálů pro všechny předměty na 1st. ZŠ naleznete i na webovém portále UČENÍ ONLINE.

  ·    Online procvičování pro žáky základních škol, ale i pro maturanty nabízí Škola s nadhledem.

  ·    Přes 3300 vzdělávacích přednášek na různá témata najdete na TED Talks. Mnoho z nich je česky, případně jsou opatřeny českými titulky. Nebojte se však se žáky ve vyšších ročnících pracovat ani s videy v angličtině.

  ·    Společnost KALIBRO nabízí rodičům, žákům i učitelům sadu ukázkových krátkých průřezových testů pro 3. až 9. třídu základních škol. Jejich užití i podpora na jejich webových stránkách je nyní pro všechny zdarma. Souhrnně naleznete tuto sadu testů ke stažení ZDE, odůvodnění správných odpovědí ZDE. Ostatní testy nabízí se slevou v podobě bezplatného doručení. Ke všem testům nabízí i on-line servis na webu, tedy vyhodnocení a odůvodnění správných odpovědí. Nabídku průřezových testů zdarma slibují dále rozšiřovat.

  ·    Virtuální Škola je platformou mezinárodních škol American Academy, jejíž ambicí je sdílet know-how a zkušenosti v oblasti organizace a řízení virtuální výuky.

  ·    OTEVŘENÁ VĚDA je projekt Akademie věd ČR a systematicky se soustředí na podporu zvyšování zájmu o vědu a výzkum. Realizuje mnoho zajímavých aktivit jak pro studenty, tak učitele, mimo jiné ale také vytváří edukativní cyklus NEZkreslená věda, jejichž videa je možné v této době použít a naleznete je ZDE.

  ·    Do ONLINE režimu přechází i PLAY DAY, kdy tutoři/učitelé již nemusí k vám osobně, ale fungují plynule i online. Vzdáleným přístupem jsou schopni vyučovat hudbu, jazyky, doučují školní předměty nebo připravují na přijímačky, maturity aj.

  ·    Snídaně Brain&Breakfast primárně vznikly pro vzájemné inspirování se lidí z různých profesních oblastí. Aby zajímavé pohledy na různé témata nezapadla a zůstaly zachovány nové obzory, představení různých odvětví a myšlenek od lidmi se silným příběhem zaznamenal autor těchto snídaní na videa formou přednášek, které lze využít do různých předmětů.

  ·    Isibalo.com je prostor pro studenty nabízející výuková videa, testy a příklady z matematiky, chemie a fyziky. Natáčeny jsou mladou skupinou lektorů, jsou v češtině a částečně zdarma.

  ·    Zajímavé internetové zdroje pro učitele nejen 1. stupně, ověřené a odzkoušené lze nalézt na blogu učitelky a lektorky využívání ICT technologií ve výuce Martiny Vokounové.

  o    Nyní NOVĚ slovníček k online aplikacím Kahoot a Quizizz.

  ·    Středoškoláky by mohla potěšit nabídka Knihovny Akademie Věd ČR, která nyní nabízí přístup k jejím e-knihám, e-časopisům a dalším online zdrojům za symbolickou 1 korunu. Jedinou podmínkou je online registrace, kterou zvládne každý vyřídit během několika minut, aniž by museli kamkoliv chodit.

  ·    100 titulů dětské literatury uvolnila on – line zdarma i Moravská zemská knihovna. Najdete tam třeba Popelku (v prastaré podobě z 19. století), Slovenské pohádky a pověsti, které sepsala Božena Němcová, nebo arabskou pohádku Princ Ahmed a víla Peri Banu vydanou roku 1912. Můžete si vše prohlížet online, stahovat nebo tisknout.

  ·    Není na škodu nezapomenout ani na možnost využití E-knihovny Městské knihovny v Praze, která i přes zavření svých poboček stále nabízí více než 1700 titulů e-knih ZDARMA. Dostupnost titulů z české i světové klasiky prózy, dramat i poezie ocení zejména studenti, kteří shánějí četbu ze seznamů doporučených knih. Ale nabídka je mnohem širší – detektivky, současná česká beletrie, historické romány, dobrodružné příběhy. Vybírejte z připravených seznamů ZDE.

  ·    K domácí výuce lze využít i stránky R0ZHLASU, které nabízejí různé nahrávky od vzdělávacích témat až třeba po čtenářské deníky.

  o    Pro všechny žáky 1. stupně ZŠ, kteří zrovna nemůžou do školy, si připravili speciální pořad plný zajímavostí Rádio Junior, které své vysílání spustilo 17.3.

  ·    Česká Televize spustí od pondělí 16.3. podporu vzdělávání s pořady vysílané každý všední den na ČT2 pro I. stupeň ZŠ s názvem UčíTelka od 9.00 do 12.00. Následovat pak bude od 12.00 do 15.00 pro starší školáky Odpoledka. V rámci těchto vysílání jsou připraveny pořady, které pomůžou školákovi k samostudiu. Nebudou scházet témata, která rozšíří znalosti v oblasti fyziky, přírodopisu, nebo zeměpisu. Na úterý a čtvrtek od 14 hodin na ČT1 pak připravují pořad Škola doma, které se budou zaměřovat na podporu žáků pro nadcházející přijímací řízení.

  ·    Nyní přístup do iŠkoličky v době karantény ZDARMA. Přístup si zajistíte na tel. 583 035 135, kde obdržíte přihlašovací údaje k přístupu a pokyny, jak postupovat.

  ·    Pro PŘEDŠKOLÁKY rady a tipy jak se připravit na svůj první den i následně prvnímu roku ve škole se věnuje portál „Chodím do školy,“ kde je pro rodiče přehledně připravené poradenství pro každý den.

  ·    Hledáte hry a postupy, které pomohou rozvíjet se a zvládat učení hladce nyní při učení doma předškolákům, nebo školákům 1st. ZŠ, pak podporu můžete nalézt na webu JEDNODUCHÉ UČENÍ.

  ·    Interaktivní úlohy pro mateřské školy otevřel zdarma ALFÍČEK,  kdy stačí zadat kód UCIMESEDOMA.

  ·    LOGOPEDIE PROSEK vytvořili pro rodiče materiál pro udržení a rozvoj dovedností, které se vaše děti při logopedii naučily, nebo si je díky této výzvě v následujících dnech osvojí. Vzhledem k současné situaci jsme pro vás vytvořili měsíční plán cvičení, který by mohl alespoň částečně nahradit pravidelná setkávání v ambulanci klinického logopeda. Pro logopedickou výzvu není potřeba speciálních pomůcek. Bude stačit obyčejný papír, hrací kostka, psací potřeby a předměty, které má každý běžně doma. Víc o celé výzvě s příšerákem Edou ZDE.

  ·    10 tipů na DIY domácí hry na procvičování barev nabízí MÁMA DO DEŠTĚ.

  ·    ZDARMA je nyní zpřístupněná aplikace „Zatracená čeština,“ která nabízí rodičům a pedagogům srozumitelnou formou až přes 800 cvičení zpracovanou mluvnici českého jazyka pro ZŠ. Obsahovým autorem je pedagog českého jazyka a již ze své profesní podstaty a dlouholeté praxe dokáže krok za krokem strukturovaně provést úskalími českého pravopisu.  Obtížné pravopisné jevy jsou rozkročovány, tak aby i žáci se speciálně vzdělávacími potřebami jako např. dysortografii, děti s oslabeným jazykovým citem dokázali učivo pochopit, osvojit si ho a aplikovat. Aplikace je ověřená praxi pro všechny typy dětí, lze ji využít pro výuku ve škole i doma.

  o    Pro rodiče spec. pedagog J. Budíková z PPP P11 a 12 doporučuje:  Při práci s doplňovacími cvičeními je vhodné pořídit si sešit na práci s chybou. V případě chybně vyplněného mluvnického pravidla - nejde o tragédii, chyba je nedílnou součástí vzdělávacího procesu, je pouze zpětnou vazbu, znamená, že daný jev zatím není upevněn a je potřeba si ho dále procvičovat.:-) .

  o    Pro učitele spec. pedagog J. Budíková z PPP P11 a 12 doporučuje: Sešit na práci s chybou při využití zmíněného programu lze akceptovat jako domácí  přípravu na výuku. Máte zpětnou vazbu, jaké jevy dítěti dělají obtíže, k čemu je potřeba se vracet, co ve výkladu zopakovat, ve výuce posilovat. Méně znamená více. Aby si dítě zapamatovalo nové učivo bez vašeho bezprostředního profesionálního výkladu, potřebuje mnohem více procvičovat a to se neobejde bez chyb, zpočátku i bez zvýšené chybovosti (u každého dítě je z různých důvodů míra chybovosti jiná) a to je v pořádku.

  ·    DOUČOVÁNÍ PRO ŽÁKY ZŠ A SŠ nabízí dobrovolnický projekt Pomáháme on-line doučováním předmětů ZŠ a SŠ pomocí aplikace Zoom, kam se můžou hlásit jak učitelé s chutí doučovat nebo žáci či studenti s potřebou vysvětlit látku, které nerozumí.

   

  Stránky, podporující vzdělávání uměleckých předmětů v ZUŠ, ale i inspirace pro talentované děti

  ·    Asociace Základních uměleckých škol (AZUŠ) podpořila učitele pro jejich distanční vzdělávání žáků nyní v on–line prostředí přípravou Zásobníku distančních aktivit a zdrojů pro žáky ZUŠ, který může být inspirací i pro učitele běžných škol a zaměřují se na výuku oborů:

  o    hudebních;

  o    výtvarných;

  o    tanečních;

  o    literárně – dramatických.

  ·    Společně sdílený prostor „Shromaždiště nápadů pro dálkovou výuku žáků ZUŠ“ pro shromažďování odkazů a nápadů, které by se daly využít v současné situaci ke vzdálenému kontaktu se svými žáky a náhradní formě jejich výuky uměleckých oborů provozuje Umělecká rada ZUŠ ČR.

  ·    Centrum pro talentovou mládež CTM připravilo ZDARMA pro zvídavé děti OBJEVITELSKÉ (NE)SOBOTY ONLINE, kde si mohou vybírat z nabídky různých témat, jako například programování, lidské tělo, vesmír, jógu aj.

  ·    Portál Taneční aktuality přichází v tomto období za zájemci o tanec až do jejich domovů prostřednictvím programu „TANEC Z GAUČE.“

   

  Stránky, které se pro školy také snaží zajišťovat komplexní podporu pro on-line učení

  ·    Studujeme z domova – ŽIVÁ PLATFORMA VÁS UČITELŮ, kde živelně jsou soustřeďovány tipy všech aktivních učitelů, ke kterým se její odkaz zatím dostal.

  ·    S rozcestníkem online nástrojů vzdělávání přichází i Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, který svým portálem NA DÁLKU učitelům nabízí inspiraci, aktuální informace a zkušenosti ke vzdělávání na dálku.

  ·    Učíme se online s podporou Digikoalice, která si je vědoma jak nelehké je pro školy se v různých nabídkách vyznat a proto bude ZDE DIGIKOALICE pro vás sbírat zajímavé možnosti online vzdělávání.

  ·    Podpoře vzdělávání pomocí moderních ITC technologií se věnuje portál VE ŠKOLE, kde lze nalézt nejen výukové materiály pro různé předměty, ale také webináře zaměřené na výuku na dálku, od představení šikovných aplikací pro vzdálenou výuku až po praktické zkušenosti s touto výukou.

  o    Návod jak připravit ON – LINE pracovní listy pro své žáky je možné najít ZDE.

  o    Záznam z webináře ŠIKOVNÉ APLIKACE PRO VÝUKU NA DÁLKU.

  o    Záznam z webináře MÉ PRVNÍ DNY SE VZDÁLENOU VÝUKOU.

  o    Záznam z I. virtuální konference pro management škol "Výuka na dálku" konané 27.3. od 14 hod. portálem Ve Škole.CZ, bylo setkání věnující se tématům jak přistupovat k výuce na dálku a role ředitele, využití školních výukových systémů (LMS), příkladům dobré praxe k interaktivitě a zapojení žáků na dálku, komunikační platformě - Office 365 a MS Teams nebo taky zkušenostem školy s MS platformou či s Google platformou a jejím nasazením na ZŠ.

   

  ·    EDUin v rámci svého projektu OTEVŘENÉ VZDĚLÁVÁNÍ nabízí také přehled dostupných bezplatných zdrojů využitelných k on-line vzdělávání.

  ·    Podporu školám s on-line výukou se snaží poskytovat také SYPO, kdy od 17. 3. realizují sérii navazujících webinářů věnovaných problematice distančního vzdělávání. V rámci těchto webinářů se budou věnovat praktickým a využitelným postupům a návodům, jak mohou školy online výuku v průběhu karantény realizovat, jak složité a časově náročné to je, jaké konkrétní technologie mohou k online výuce využít. Webináře budou přenášeny živě na YouTube projektu SYPO, záznamy budou umístěny na webu projektu.

  ·    Podporu učitelům a inspirace lze čerpat také z Metodického portálu RVP.CZ i v době uzavřených škol. Nabízí mnoho materiálů, které jsou využitelné pro online výuku.

  o    Nyní tam lze nalézt i video záznam z webináře Jak na online vzdělávání.

  ·    I Intellectus pro učitele připravil Tipy na aktivity v době korona virových prázdnin komplexní seznam informací, nápadů a odkazů, které jinak volně kolují po internetu.

  ·    Tipy pro školy a učitele jak učit na dálku v rámci svého projektu zajišťuje i O2 Chytrá škola.

  ·    Zajímavou nabídku má portál Publi.cz, který poskytuje učitelům jednoduché editory knih a editory testů, kde si mohou vytvořit vlastní učební materiály (mknihy), a to bezplatně a bez extra znalostí práce s PC. Vytvořené mKnihy jsou následně publikovány v online knihovně a žák jej může studovat na svém PC, tabletu či mobilu a prostřednictvím knihy přímo s učitelem komunikovat. Knihy se dají aktualizovat, obohacovat o další kapitoly, závěrečné testy či prověrky a studentovi tak neustále roste studijní obsah v jeho mobilním zařízení nebo PC.

   

  Zajímavé tipy na volnočasové aktivity pro děti trávící čas doma

  ·    Sdružení pracovníků DDM vytvořilo portál „MÍT KAM JÍTpro sdílení aktivit, nápadů, návodů, cvičebních lekcí a především dobré mysli od středisek volného času / domů dětí a mládeže z Čech, Moravy i Slezska. Aktivity jsou tříděny podle věku a zaměření, obsahují odkazy na zdroj, který nám materiál poskytl.

  ·    Informace a odkazy, co nového se nabízí pro naplnění volnočasových aktivit, nyní podporující i on-line aktivitami náplň VOLNÉHO ČASU pro všechny věkové kategorie v Praze přináší specializovaný pražský portál, kde současně se sdružují i informace od DDM.

  ·    DDM hl.m.Prahy přispívá k zlehčení současné nelehké doby a na svých stránkách bude zveřejnovat videa, návody, hry atp., kterými chce rodičům a dětem zpříjemnit dobu koronavirovou.

  o    Stanice přírodovědců podporuje děti svými zahradnickými listy a vydalo už březnové číslo on-line;

  o    Klub Klamovka připravila videa Tanečky pro nejmenší;

  o    připravili zábavný pracovní list do AJ pro 1st. ZŠ zaměřený na St. Patrick's Day, oslavy plné zelené barvy;

  o    nalož si, je hra pro všechny, kteří nechtějí doma zahálet a dávají přednost dobré zábavě a neobvyklým zážitkům. Stačí splnit zadané úkoly a nejen že se pobavíš, ale můžeš vyhrát i některou z cen. Největší výhrou ale pro každého určitě bude dobře strávený volný čas;

  o    video jak na rezofonickou kytaru, pomocí slide;

  o    Stanice techniků připravila video a noty ke hře na klavír pro začátečníky s Klárou Nýčovou;

  o    Stanice techniků připravila video a noty ke hře na kytaru s Martinem Burešem;

  o    Stanice techniků připravila video k hudební teorii včetně hlasových rozcviček s Denisem Dingo;

  o    Stanice přírodovědců zveřejnila návod jak si vyrobit květináčky ze šnečích ulit;

  o    Stanice přírodovědců připravila informce k svátku Morany, vč. návodu na výrobu malé Mařenky;

  o    Klub Klamovka připravil návod jak si ušít Kapsu pro nabíjení telefonu.

  ·    DDM Ulita nabízí dětem různé návody, co a jak si lze vyrobit doma:

  o    obrázek - pampelišku;

  o    jak si vyrobit Barevného motýlka, kteří vám rozzáří den.

  ·    DDM Praha 4 Hobby centrum 4 připravuje zajímavé inspirace pro volný čas:

  o    objevte kouzlo Ukukele a naučte se na ní pomocí videa svojí první písničku. K dispozici je odkaz i na ladičku Ukulele;

  o    výtvarné nápady a různé techniky si můžete vyzkoušet podle návodů na jejich strákách ve Výtvarce s HC4, nebo podle videí na jejich FCB profilu;

  o    tip od lektora Kamil Janouškovec na vytvoření si doma vlastní verze hry NINJA GO. Vyzkoušeno, funguje to a děti to baví;

  o    3 Audio pohádky lektoři připravili pro děti doma, a to Červenou Karkulku, Jezinky a Otesánka;

  o    videonávod na výrobu Jarního věnce s předškoláky;

  o    BONBÓNOVÝ DUHOVÝ POKUS nejen pro Všeználky, to je jednoduchý pokus, kterým se děti zabaví opravdu na dlouho - stačí bonbóny, voda a talíř;

  o    GRAFOMOTORIKA a jak na ní, na to se ve videu zaměřila lektorka Zuzana Michálková;

  o    upečte si doma jednoduše obzvlášť vypečené DOMÁCÍ HOUSTIČKY. Příprava, která bude děti skutečně bavit;

  o    tip na přípravu PEČENOU CHUTNOU RŮŽI. Její výroba je jednoduchá a bude děti bavit;

  o    video návod na jednoduchou, kreativní aktivitu pro malé předškoláky, OBRÁZKY ze semínek;

  o    video návod k vítání jara na vyrobení si malé domácí MORANY;

  o    TIP pro rodiče s dětmi na natočení KRÁTKÉHO FILMU. Nic složitého a jen tak, třeba na telefon. Ale s dětmi. A nejlíp s hračkami;

  o    DANCE ON-LINE od lektorek z prestižní taneční skupiny A.DANCE Company;

  o    máte rytmus v těle? A co kbelík, našel by se? Hudební lektor Robert Štolba z nahrávacího studia v DDM Praha 4 - Hobby centrum 4 vám nabízí bubenickou školu od základů;

  o    video pohádka o maličké kapičce vznikl v rámci spolupráce Centra předškolních dětí Hobby centra 4 s výtvarným a dramatickým oddělením a je cílen na edukaci předškolních dětí. Naplňuje účel motivace pro výukové programy MŠ, zaměřené na koloběh vody a dopad našeho života na něj;

  o    animovaný film V ZAHRADĚ je společnou prací dětí a profesionálních lektorek výtvarného ateliéru Hobby centra 4 v rámci víkendového workshopu v areálech Vltavanů 229 i Hobby centra 4 inspirovaného interaktivní výstavou ZAHRADA 2 Jiřího Trnky.

  ·    DDM Modřany také pro děti otevřelo své brány on – line aktivit:

  o    spustilo svůj Domeček on-line kam bude možné chodit za různými aktivitami;

  o    🎸 Ríšova hudební škola - ukulele
  https://www.facebook.com/194723097285293/posts/2821609617929948/pro neposedné spustilo akci Roztancuj svůj pokojíček.

  ·    DDM Praha 5DDM Praha 5 přesunulo své působení do domovů k dětem blíž a nabízí jim různé aktivity ON – LINE v různých oblastech, od hudebních přes kreativní až po pohybové.

  ·    DDM Praha 6 nabízí dětem různé nápady, jak si zkrátit doma čas:

  o    jak si vypěstovat vlastní rajčátka třeba jen na balkóně;

  o    jak si udělat s vrbových větviček věneček nebo metličku;

  o    jak si zkusit vyzkoušet doma on-line virtuální laboratoř;

  o    pár triků a skoků parkouru, které lze si vyzkoušet na zahradě;

  o    další online lekce z dílny Parkouristů;

  o    světem sportu frčí "Toilet paper challenge" a DDM to vyzkoušelo a vyhlásili výzvu  žonglů dáte vy;

  o    týden GYMNASTIKY s Áňou na dálku je další seriál, kde budou návody na různé cviky;

  o    penálek na pastu a kartáček na zuby, to je další nápad na domácí tvoření, kdy od šití roušky je možné na chvíli změnit střihy;

  o    ZOO koutek k Vám do obýváků, tentokrát i s lekcí angličtiny;

  o    návod jak si vyrobit sponu/brož podle fotek;

  o    Dostanete se bezpečně do Hvězdy pěšky nebo autem? Zkuste s dětmi se protáhnout a vyzkoušet si ORIENTAČNÍ BĚH ON-LINE. Vždyť i podle Ministerstva zdravotnictví patří individuální sport k prevenci koronaviru;

  o    Pro ty co mají někde svůj venkovní plácek je připravená další challenge výzva s fotbalovým míčem, na kolikatý pokus se trefíte do kbelíku a kolik se vám podaří dát žonglů;

  ·    DDM Suchdol přináší pro děti nejrůznější aktivity formou soutěžních výzev, aby pomohli zabránit případné domácí nudě.

  o    1. výzva je TANEČNÍ;

  o    2. výzva je KULINÁŘSKÁ;

  o    3. výzva je z DRAMATICKÉ VÝCHOVY/HERECTVÍ;

  o    4. výzva je HUDEBNÍ;

  o    5. výzva je ZVÍŘECÍ.

  ·    DDM Praha 9 připravuje na svých FCB stránkách různé inspirace pro rukodělné a jiné aktivity.

  o    Jak si udělat Ptáčky ze střapců či zbytků bavlnek.

  o    Možnost si zahrát na detektiva a vyluštit v komiksovém příběhu záhadu.

  o    Lektorka Lucka Hrzalová si pro všechny připravila první malou sestavičku - zkuste se jí naučit.

  o    Lektorka Lucka Hrzalová si pro všechny připravila druhou malou sestavičku - zkuste se jí naučit.

  ·    DDD Praha 10 připravuje sportovně zaměřená videa.

  o    Jak si zatrénovat florbal doma? Připravili challenge o 10 levelech s výzvou kdo dokáže projít až na desátý.

  ·    DDD Stodůlky rozjel svůj velmi zajímavý projekt v domě pandemie DOMEČEK ON LINE, už nyní tam čekají kapitoly:

  o    Ukulele;

  o    Tvoření s Nelou Gallatovou.

  ·    DDM Kralupy také přichází s aktivitami pro děti trávící čas doma:

  o    předčítají pohádky, jakoO hloupém Honzovi a loupežnícíchze Sbírky lidových báchorek, balad a pověstí z Kralupska - Průvod mrtvých;

  ·    Sborník zajímavých nápadů na kreativní výtvarné dovádění s dětmi na různá témata a s různými technikami je možné najít i na i-creatice.cz.

  ·    PŘEDŠKOLÁCI je magazín pro učitelky i rodiče, předškolní a mimoškolní vzdělávání. Najdete zde aktivity, náměty pro dospěláky a děti v mateřské školce, škole.

  ·    Pro PŘEDŠKOLÁKY rady a tipy jak se připravit na svůj první den i následně prvnímu roku ve škole se věnuje portál „Chodím do školy,“ kde je pro rodiče přehledně připravené poradenství pro každý den.

  ·    Díky aktivitě paní učitelky Lenky Rybáčkové během její mateřské dovolené vznikl i zajímavý web E-PŘEDŠKOLÁCI, kde sdílí některé své pomůcky a pracovní listy jako zdroj inspirace pro jiné paní učitelky i pro rodiče.

  ·    Různé materiály pro práci s dětmi – didaktické hry, pracovní listy, omalovánky i výtvarné nápady najdete také na stránkách Veselé Chaloupky.

  ·    Mnoho zajímavých inspirací a návodů co lze nyní dělat doma s dětmi najdou rodiče i na portále PRO MAMINKY.CZ .

  ·    Aktivity pro děti a rodiče nabízí volně ke stažení i portál PROSÍM SPINKEJ, který se věnuje podpoře spánku dětí.

  ·    20 inspirací na zábavné aktivity pro děti, aby se v době karantény (či deštivých a zimních dnů) doma nenudily připravil portál Prima Inspirace. Naleznete zde nápady pro děti všech věkových skupin zahrnující aktivní hry na spalování energie, imaginativní hry či tvořící aktivity.

  ·    Praha sportovní pro Vás připravuje video návody na Cvičení s Davidem Hufem, nyní aktuálně zaměřené na aktivity doma.

  ·    ŠACHY aj. KURZY 4KIDS ON-LINE je nabídka zábavy a aktivity pro děti, vše z pohodlí domova. Stačí internet a webkamera. Dítě připojíte v konrétní den a čas na šachy, tělák či hudebku. Lektorka v přímém přenosu komunikuje s dětmi a děti se mohou pozdravit a vidět navzájem. Pro více informací pište na sachy-online@centrum.cz.

  ·    Český Start Blabu si stanovilo za cíl dodat lidem sebevědomí pro konverzaci v angličtině formou krátkých konverzací. Žáci a studenti mohou na Blabu dělat v angličtině úkoly, povídat si o cestování, ale třeba i počítačových hrách. Důležité je, že si zlepšují angličtinu a čas, kdy musí být nuceně doma, využívají efektivně ke vzdělávání. To samé platí také pro dospělé, kteří nuceně musí nyní trávit čas doma.

  ·    Video výuka pro hru na KYTARU 1. Na Okoř je cesta.

  ·    Interaktivní knihovnička Booko je nyní také ZDARMA. Díky ní budete mít hned a v bezpečí domova k dispozici více než 100 dětských knížek v moderní podobě s interaktivními prvky, rozhýbanými ilustracemi, hlasem vypravěče a hrami. Kód a návod, jak uplatnit přístup na měsíc zdarma naleznete ZDE.

  ·    Nakladatelství PORTÁL nabízí ke stažení množství zajímavých pracovních listů ke hrám venku, či doma, na procvičování logiky, paměti, celkového rozvoje, grafomotoriky, čtení, logopedie, angličtiny a mnoho dalších oblastí.

  ·    LOGOPEDIE PROSEK vytvořili pro rodiče materiál pro udržení a rozvoj dovedností, které se vaše děti při logopedii naučily, nebo si je díky této výzvě v následujících dnech osvojí. Vzhledem k současné situaci jsme pro vás vytvořili měsíční plán cvičení, který by mohl alespoň částečně nahradit pravidelná setkávání v ambulanci klinického logopeda. Pro logopedickou výzvu není potřeba speciálních pomůcek. Bude stačit obyčejný papír, hrací kostka, psací potřeby a předměty, které má každý běžně doma. Víc o celé výzvě s příšerákem Edou ZDE.

  ·    Městská knihovna Dobříš připravila několik interaktivních aktivit pro rodiče a děti, aby jim ulehčili chvíle, které nyní musí společně trávit doma.

  o    Pohádky z knihovny, kdy za unavené rodiče přečtou dětem oni večerní pohádku.

  o    Velká nabídka e-knih a interaktivních knih pro děti.

  o    Výtvarné dílny s Jíťou online.

  ·    Sledujte různé koncerty a představení online díky rozmanitému a bohatému výběru připraveného portálem pojišťovacích poradců. 

  ·    Výstava ON – LINE v DOX Prague „Jsem tady“ s Jiřím Davidem, který představuje malbu z let 2018 a 2019.

  ·    Podívejte se na virtuální výstavu od Muzea hl.m. Prahy Od nitě ke košili,která je v době šití roušek víc než tématická a seznamte se s středověkým textilním a barvířským řemeslem v období 14.–15. století.

  ·    Divadlo Drak v pátek 20.3.2020 spustí interaktivní projekt „Drak na doma“, jehož cílem bude zpříjemnit rodinám s dětmi volný čas, který musí místo návštěvy divadla nyní trávit doma.  Odkazy na on-line záznamy inscenací budou zveřejněny na jejich webových stránkách a facebooku vždy s časovým omezením na 24 hodin.

  ·    Divadlo z Truhlice v lednu roku 2018 uvedlo v premiéře pohádku "Správná Hygiena", ve které Truhlík a Truhlička řeší otázky mytí rukou, dnes tak důležité téma, které si tak děti mohou zábavnou formou připomenout v jejich klipu ZDE.

  ·    Novinky.CZ připravují na každý den od 14 hodin „Výlety z karantény.“

   

  Inspirace pro on-line učení ze zahraničí, většinou v anglickém jazyce

  ·    Estonsko v rámci krize COVID – 19 otevřelo i pro ostatní země svá elektronická řešení digitálních vzdělávacích nástrojů na podporu vzdělávání na dálku a sdílejí je ZDARMA ZDE.

  ·    Německo má pro své učitele, kteří se svými řediteli sdílí cíl vybudovat dobrou školu portál „Deutsche Schulportal“ (D), který se mimo sdílení jíných zajímavých oblastí, nyní věnuje i této době Koronavirové a to se všemi pozitivy i negativy, které sebou přináší. 

  ·    Výukové linky, hry a další materiály pro výuku v angličtině pro základní i střední školy lze nalézt na webovém portálu Softschools (ENG).

  ·    Zapojit prvky počítačové hry do výuky si můžete zkusit díky Minecraft for Education (ENG). Ano, jedná se o verzi mezi dětmi tolik oblíbené PC hry uzpůsobené pro vzdělávací prostředí. O tom, jak hra najde skvělé uplatnění při výuce programování nebo chemie, si v češtině můžete přečíst zde. Formulář, díky kterému budete moci Minecraft využívat zdarma až do konce června distančně, naleznete pod tímto odkazem.

  ·    Dějepisáři určitě ocení službu Old Maps Online (ENG), ve které můžete vyhledávat historické mapy míst na celém světě. Nechybí mezi nimi samozřejmě ani Praha.

  ·    Učitelům výtvarné výchovy ovládajícím angličtinu se bude hodit Google Arts & Culture (ENG), kde ve vysokém rozlišení najdete fotografie mnoha uměleckých děl.

  ·    Pro mladé přírodovědce lze zajímavá videa i vzdělávací hry najít na stránkách ptačí akademie BirdAcademy (ENG).

  ·    Program vědců Skype a Scientist (ENG) páruje vědce a učebny pro krátké, živé rozhovory. Zároveň se přizpůsobuje konverzacím se skupinami, které jsou uvízlé doma, s dětmi a dospělými.

  ·    Codeacademy (ENG) se v čase karantény dá výborně využít i k učení se programování. Základní kurz je nabízen zdarma.

  ·    RAAbits on-line (D) nabízí vzdělávací materiál, který je flexibilní a dostupný odkudkoliv. K podpoře s novými výzvami přípravy na výuku i s ohledem na současnou situaci COVID-19, dáváme všem novým zákazníkům na RAAbits Online dva měsíce zdarma v prvním roce jejich členství, stejně jako všem stávajícím zákazníkům 10 % sleva na další moduly.

  ·    Portál RAABE Klase Schule (D) nabízí své výukové materiály nyní dětem zcela ZDARMA.

  ·    V spolupráci viacerých mimovládnych organizácií a MŠVVaŠ SR vznikla webová stránka „učímenadiaľku.sk,“ ako nástroj oficiálnej komunikácie počas prerušeného vyučovania na školách a prerušenej prezenčnej výučby na vysokých školách v čase epidémie koronavírusu. Cieľom webovej stránky je pomôcť pedagogickým a odborným zamestnancom, manažmentu a zriaďovateľom škôl, ale i žiakom, študentom a rodičom zorientovať sa v množstve informácií, odporúčaní a usmernení, ako aj pomôcť všetkým aktérom počas prerušenia vyučovania či prezenčnej výučby nachádzať riešenia vzniknutej situácie.

  ·    Na Slovensku podporuje školy i učitele „Školský portál,“ který také schraňuje v tomto období pro všechny Školské aktivity zadarmo

  ·    Portál zaměřující se na rodiče FOR PARENTS (ENG) uveřejnil 8 tipů na vnitřní aktivity k uvolnění energie pro dětí.

  ·    KQED (ENG) zveřejnil 14 tipů, jak pomoci studentům s omezeným internetem mají distanční vzdělávání.

  ·    Internet Archive (ENG) zpřístupnil bezplatný přístup k víc jak 1,4 miliónu knih v rámci Národní knihovny pro nouzové situace ( National Emergency Library ), co je projekt, který v těchto dnech spustila nezisková organizace Internet Archive, která už předtím zdigitalizovala víc jak milión knih věnovaných vzdělávacími institucemi a knihovnami.

  ·    Zajímavé jsou i aktivity Českého krajanského spolku v Athénách (CZ), který pro české děti v Řecku kromě vydávání svého zábavného a edukativního měsíčníku Krajánek a dalších aktivit, nyní vysílá on-line:

  o    pro předškoláky na téma POČASÍ;

   

  A na závěr něco pro školské projekťáky

  ·    NOVINKY Z OP VVV:

  o    nejnovější vydání našeho newsletteru NoVVVinky 01/2020  je tu;

  o    sdělení ŘOOP VVV k řešení problémů při realizaci projektů vzniklých v souvislosti se šířením koronaviru1 a vyhlášením nouzového stavu;

  o    Řídicí orgán OP VVV si je vědom možných negativních dopadů mimořádných opatření kvůli pandemii koronaviru na realizaci šablon. Z tohoto důvodu předkládáme příjemcům možná řešení k minimalizaci rizik. Věříme, že tento dokument pomůže přijmout taková opatření, aby naplnění cílů projektů nebylo ohroženo. Dokument je k dispozici ZDE;

  o    Řídicí orgán OP VVV vyhlašuje dne 31. března 2020 výzvy Šablony III č. 02_20_080 (MRR) v prioritní ose 3 určenou pro mateřské a základní školy v ČR mimo hl. m. Prahu.

  o    Řídicí orgán OP VVV vyhlašuje dne 31. března 2020 výzvy Šablony III č. 02_20_081 (MRR) v prioritní ose 3 určenou pro mateřské a základní v hl. m. Praze.

   

  Zdroj: https://digikoalice.cz; https://perpetuum.cz; https://www.veskole.cz/;   https://www.nns.cz; https://www.microsoft.com/cs-czhttps://www.cisco.com/c/cs_cz/index.html a podněty Vás učitelů a aktivních podporovatelů vzdělávání.

  Vloženo: 12.3.2020 | Aktualizováno: 1.4.2020 | Pavel Dvořák | Přečteno: 7236 x

   

  Magistrát hl. m. Prahy © 2007