Nová mimořádná opatření kvůli koronaviru: bude zrušena výuka na školách a nebudou se konat hromadné akce

  Bezpečnostní rada státu dnes rozhodla o zákazu zrušení výuky v základních, středních a vyšších odborných školách a konání akcí nad 100 účastníků. Opatření bude platit do odvolání.

  MIMOŘÁDNÉ OPATŘENÍ MINISTERSTVA ZDRAVOTNICTVÍ

  Zakazuje se s účinností ode dne 11. března 2020:

  1) osobní přítomnost žáků a studentů na základním, středním a vyšším odborném vzdělávání ve školách a školských zařízeních podle zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů,

  2) osobní přítomnost studentů na studiu na vysoké škole podle zákona č. 111/1998 Sb., o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů (zákon o vysokých školách), ve znění pozdějších předpisů.

  Kvůli novému koronaviru jsou od 10. března 2020 od 18:00 hodin v České republice zakázány akce nad 100 účastníků. Zákaz se týká divadelních, hudebních, filmových a dalších představení, stejně tak sportovních či náboženských akcí, a to veřejných i soukromých. Zákaz se nevztahuje na schůze, zasedání a podobné akce ústavních orgánů, orgánů veřejné moci či soudů.

  Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha jde o zákaz konání jednorázových akcí, kde je najednou poměrně velký počet lidí: „Nejsou to zařízení, kde se ti lidé mění v čase, procházejí a podobně, jako jsou nákupní centra, wellness centra. Problém je, pokud se lidé koncentrují na jednom místě v rámci plesu, taneční akce, společenské události, sportovní události. Nejsou až takový problém místa, kde lidé korzují."

  Od 11. března 2020 je zrušena výuka v základních, středních a vyšších odborných školách. Vysoké školy mají postupovat podle zákona, kterým se řídí. Už v pondělí přerušilo výuku pražské České vysoké učení technické. Opatření se nevztahuje na mateřské školy.

  Stát zatím neuvažuje o tom, že by byly kvůli novému koronaviru zavírány restaurace či nákupní centra.

  V platnosti zůstávají dříve přijatá mimořádná opatření (rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví ČR).

  Informační linky:

  Informační linka hlavního města Prahy pro obecné a technické dotazy veřejnosti a institucí vztahující se k řešení situace s koronavirem: 800 100 991 – provoz dennně od 9 do 18 hodin. Linka neslouží pro zdravotní konzultace a občany se zdravotními obtížemi, ti by se měli nadále obracet na infolinky Hygienické stanice hlavního města Prahy a Státního zdravotního ústavu.

  Infolinky Hygienické stanice hlavního města Prahy: 773 782 856 a 773 782 850 – provoz denně od 8.00 do 20.00 hodin. Informace je možné čerpat také ve speciální rubrice o koronaviru na internetových stránkách pražské hygienické stanice.

  Linky Státního zdravotního ústavu: 724 810 106 a 725 191 367 jsou v nepřetržitém provozu.

  Aktuální informace zveřejňuje hlavní město Praha průběžné na bezpečnostním portálu. Na stránkách Ministerstva zahraničí ČR jsou k dispozici Aktuální doporučení a varování. Aktuální informace ke koronaviru COVID-19 zveřejňuje průběžně Ministerstvo zdravotnictví ČR na speciální stránce, kde jsou také rady a doporučení pro občany a odkazy na další instituce.

  Vloženo: 10.3.2020 | Pavel Dvořák | Přečteno: 439 x

   

  Magistrát hl. m. Prahy © 2007